Menu

Cotmanhay Infant and Nursery School

Celebrate, Inspire, Nurture, Succeed

Welcome

Meet the Governors

Annual Statement and Governor Meeting Dates

 

 

   

Name

Appointment

Committee Membership and Responsibilities

Register of Pecuniary & Personal Interest 18-19 Attendance 17-18
   

Mrs Sabrina Malik

 

Chair of Governors

(Co-opted)

14.04.2017 to

13.04.2019

 

Curriculum & Standards Committee

HT Performance Management

Looked After Children

Company Secretary Resurrection Group of Companies

FGB 100%

CC 0%

 

    Rev Peter Davey

Vice Chair of Governors

(Co-opted)

14.04.2017 to

13.04.2019

Resource Management Committee Chair

H T Performance Management

Derby Diocesan Board of Finance Ltd

Derby Diocesan Board of Education Ltd

FGB 75%

RC 100%

    Miss K Latchford Headteacher N/A Headteacher

FGB 100%

RC 50%

CC 100%

    Mrs K Gillott

Staff

09.10.2018 to

10.10. 2022

Curriculum & Standards Committee

 

Teacher/Senior Leader/EYFS

 

    Mrs C Delbridge

Co-Opted

16.01.2018 to

15.01.2020

Curriculum & Standards

Committee

Safeguarding

Family Support Worker

FGB 100%

CC 100%

    Ms M Mace

Co-Opted

01.06.2018 to 01.06.2020

Resource Management Committee

SEN

Health & Safety

None

FGB 75%

RC 100%

    Mrs Rebecca Moore

Parent

01.03.2017 to

28.02.2019

Resources Management Committee

Curriculum & Standards Committee Chair

None

FGB 100%

RC 100%

CC 100%

    Mrs Nicola Meads

Parent

01.03.2017 to

28.02.2019

Curriculum & Standards Committee None

FGB 0%

CC 100%

    Vacancy

Parent

 

 

 

 
    Mr Robert Flatley

L A Governor

23.04.2018 to

22.04.2022

Resources Management Committee   FGB 100%
    Mr Robert Moore Clerk to Gov N/A N/A N/A
    Other Governors from previous 12 months
   

Mrs J Barnes

 

Vice Chair of Governors

Expiry 22-06-15

     
    Miss A Hinds

Parent

01.10.12 - 08.12.15

    50%
    Miss L Morris

Parent

04-12-12 to 03-12-16

Resources Management Committee None 66%
    Ms Jane Wilson

Authority

28-12-13 to

28-02-17

Resource Management Committee None 0%
    Mrs Joanne Taylor - 13/04/17 Curriculum committee   100%
   

Mr A Cope

 

Co-Opted

08-12-15 to

08-12-17

Safeguarding

Curriculum & Standards Committee

Early Help Team Manager DCC 40%
    Ms S Foster

Staff

- 09/10/18

Curriculum & Standards Committee   100%

 

Appointing Bodies

 

Headteacher - By virtue of their position

Staff - Elected by school staff

Parent - Elected by parents

Authority - Nominated by the local authority, appointed by the GB

Co-Opted - Appointed by the governing board

Associate Member - Appointed by the governing board

 

For more information or details about our Governing Board please call into the school office or contact us on 01159302064.

 

For information of roles and responsibilities of the Governing Board please CLICK the link below:

www.governornet.co.uk/

Top